دانلود مقاله و تحقیق word با فرمت doc قابل ویرایش
افزودن به علاقه مندی ها

به اشتراک گذاری:

دانلود تحقیق سیستم GSM

دانلود
 • خلاصه تحقیق سیستم GSM

  3 تاریخچه

  در اوایل دهه 1980 تعداد زیادی شبکه رادیویی مستقل با استانداردهای مربوط به خود در کشورهای مختلف اروپایی توسعه یافته بودند. از نظر مشترکین سرویس های این شبکه ها گران و از کیفیت خوبی برخوردار نبودند. بطوریکه CEPT در سال 1982 تصمیم گرفت یک شبکه سلولی رادیویی را در سطح اروپا پیاده سازی کند. بدین منظور یک گروه کاری تحت عنوان گروه مخصوص سیار(GSM) زیر نظر CEPT تشکیل شد. تصمیم بر این بود که گروه GSM یک شبکه سلولی تحت عنوان GSM را با تکنولوژی های جدید مخابراتی معرفی و به استاندارد سازی آن بپردازد. گروه GSM تعدادی سیستم رادیویی سلولی دیجیتالی را مورد آزمایش قرار داد و در سال 1987 به این نتیجه رسید که استانداردی را معرفی کند که ترکیبی از مشخصات سیستم های مختلف را در بر گرفته است. در این راستا یک جدول زمانبندی جهت اجرای طرح ها مشخص گردید. در همان سال با امضاء Mou  ، سیزده کشور مشارکت کننده در طرح، تعهد خود را جهت پایه گذاری یک سیستم رادیویی براساس توصیه های GSM تائید کردند. با تاسیس موسسه ETSI در سال 1988 که هدف ان بهبود و گسترش استانداردهای مخابراتی در اروپا بود، گروه کاری GSM نیز تحت نظارت ETSI قرار گرفت و سرانجام در سال 1990 اولین مجموعه جامع از مشخصات سیستم GSM معرفی گردید.

  2 .3 خصوصیات سیستم GSM

  خصوصیات عمده سیستم GSM عبارتند از :

  1-سیستمی کاملا دیجیتالی در باند فرکانسی MHz 900 .

  2-بازه فرکانسی MHz 935 تا MHz 980 برای لینک رو به پایین یعنی برای ارسال اطلاعات از ایستگاه پایگاه به واحد سیار و بازده فرکانسی MHz 890 تا MHz 915 برای لینک رو به بالا، یعنی برای ارسال اطلاعات از واحد سیار به ایستگاه پایگاه .

  3-پهنای باند KHz 200 برای کانالهای فرکانسی یعنی قرار گرفتن حاملهای فرکانسی به فواصل KHz 200 .

  4-تقسیم زمانی هر کانال مخابراتی (شکاف زمانی) به هشت قسمت .

  5-کد کردن صوت و داده در مسیر رادیویی .

  6-توانایی تحرم پذیری وسیع واحد سیار.

  7-امکان سرویس های داده سرعت پایین .

  8-سازگار بودن با ISDN  و امکان سرویس پیغام کوتاه .

  توجه طراحان شبکه GSM عمدتا بر روی سرویس های تلفنی بوده است. سرویس های گرفته شده از سرویس های تلفنی نیز که در سیستم GSM در نظر گرفته شده اند عبارتند از پیغام صدا، مکالمات ضروری .

  سرویس های حامل که در سیستم GSM در نظرگرفته شده است سرویس های داده سنکرون و آسنکرون برای انتقال  داده بین GSM و دیگر شبکه ها ( …,ISDN,PSTN ) در سرعت نسبی 300 تا Kbit/s 9600 می باشد . یکی از سرویس هایی که بر این اساس پایه گذاری شده است سرویس پیغام کوتاه می باشد.

  امروزه توانایی انتقال داده در سیستم GSM گسترش یافته است و سرویس های پیشرفته ای از قبیل سرویس داده سرعت بالا براساس سوئیچینگ خط (HSCSD ) و سرویس رادیویی بسته ای کلی (GPRS ) معرفی گردیده است. نسخه دیگری از GSM در MHz 1800 تحت عنوان DSC1800  در اروپا بصورت استاندارد درآمده است. استاندارد DSC1800   در ایالات متحده نیز براساس استانداردهای اروپایی DSC1800   ایجاد شده است.

  3 .3 ساختار سیستم GSM

  ساختمان سیستم GSM به سه بخش عمده تقسیم می شود. که عبارتند از: بخش سیستم رادیویی( RSS ) بخش سیستم سوئیچینگ و شبکه (NSS ) بخش سیستم های عملیاتی( OSS ) .

  3 .3 .1 سیستم رادیویی

  این بخش از دو قسمت عمده تشکیل شده است:

  1-واحد سیار (MS )

  2-ایستگاه پایگاه (BS ) یا (BSS ) می باشد .

   3. 3. 1 .1 واحد سیار

  واحد سیار به کلیه تجهیزاتی که یک مشترک برای ارتباط با شبکه نیاز دارد اتلاق می شود. این تجهیزات شامل یک ترمینال سیار که شامل اجزای سخت افزاری و نرم افزاری است و یک رابطی که به مشترک امکان استفاده از سرویس های شبکه از طریق  ترمینال سیار را می دهد و تحت عنوان مدول شناسه مشترک (SIM ) شناخته می شود می باشد. SIM کلیه اطلاعات شخصی مشترک را در خود ذخیره می نماید. SIM یا در داخل ترمینال از قبل نصب شده و یا بصورت  یک کارت هوشمند قابل نصب بر روی ترمینال است. مشترک واحد سیار از ظطریق این کارت خود را به شبکه سیار معرفی می نماید. علاوه براین هر واحد سیار دارای یک شناسنامه ای است که تحت عنوان هویت تجهیزات شناخته می شود. تعدادی شماره شناسه جهت نظارت بر واحد سیار در شبکه GSM به واحد سیار اختصاص می یابد که عبارتند از:

  شناسه بین المللی مشترک سیاره                            IMSI

  شناسه موقت مشترک سیار                                   TMSI

  شماره ISDN  بین المللی واحد سیار               MSISDN  

  شماره سیاحتی واحد سیار                                 MSRN

  واحدهای سیار بر حسب قدرت فرستنده شان به پنج کلاس عمده دسته بندی می شوند. که در سیستم GSM از توان حدود 8/0 تا W 20 را پوشش می دهد. عمده واحدهای سیار در کلاس چهار که توان (W 2 -8/0 ) را پوشش می دهد قرار دارند .

   اطلاعاتی که بطور دائم در SIM  کارت قرار می گیرند، عبارتند از:

  1-نوع SIM  کارت

  2-مشخصات IC مربوط به SIM  کارت، شماره سریال .

  3-لیستی از سرویس های کلی که مشترک می تواند استفاده کند .

  4-TMSI

  5-شماره مشخصه شخصی (PIN )

  6-کلید باز کردن قفل PIN ( PUK )

  7-کلید تصدیق صحت Ki

  یکسری اطلاعات پویا نیز در SIM  تعریف شده است که هنگام روشن شدن واحد سیار مدام بروز می شوند. این اطلاعات عبارتند از:

  1. اطلاعات موقعیت شامل TMSI  و LAI

  2. کلید رمز کردن Kc  برای از کد خارج کردن اطلاعات و شماره سریال آن

  3 . اطلاعات BCCH : لیستی از فرکانس های حامل برای انتخاب سلول مناسب طی عمل تحویل دهی .

  4. لیستی از شبکه ها PLMN  قدغن شده .

  PIN

  اگر SIM کارت در واحد سیار نباشد، ترمینال سیار هیچ سرویسی را بجز مکالمات ضروری آن هم در صورتی که شبکه امکان آن را فراهم سازد، نمی تواند ارائه دهد. اگر SIM کارتی برای اولین بار نصب گردد، امکان دستیابی به شبکه در صورتی فراهم می گردد که مشترک شماره کد PIN را وارد کند. این شماره بین چهار تا هشت رقم است  که مشترک می تواند آن را تغییر دهد. وجود چنین کدی، ریسک دزدیده شدن واحد سیار را کم می نماید. چرا که اگر واحد سیار خاموش شود، پس از روشن کردن نیاز به  PIN  کد می باشد. با سه بار اشتباه وارد کردن این کد، SIM کارت بلوکه شده و مشترک نیاز به کلید از قفل در آمدن یا PUKرا دارد. بعضی ازSIM کارت های استفاده از PIN  کد دومی را نیز امکان پذیر می سازند که در صورت وارد کردن این شماره، نام ها، شماره تلفن های شخصی در دسترس استفاده کننده قرار می گیرد.

  PUK

  SIM کارتی که بلوکه شده، فقط با PUK باز می شود. PUK  یک عدد هشت رقمی است. مشترک مجاز است، حداکثر 10 بار تلاش نماید تا PUK  درست را وارد کند در غیر این صورت SIM کارت بطور دائم بسته می شود .

  3 . 3. 1 .2 ایستگاه پایگاه (BS )

  ایستگاه پایگاه کلیه عملیات رادیویی را انجام می دهد. این بخش شامل دو قسمت عمده می باشد:

  ایستگاه ارسال و دریافت (BTS )

  کنترل کننده ایستگاه پایگاه (BSC )

  Ÿ BTS

  BTS شامل امکانات ارسال و دریافت از قبیل آنتن ها و همه سیگنالینگ های مربوط به ارتباط رادیویی بین BTS و BSC می باشد. قدرت فرستنده BTS محدود بوده وسطح یک سلول را پوشش میدهد .

  3 .3 . 2 سیستم سوئیچینگ و شبکه (NSS )

  این سیستم پل ارتباطی بین BSC با شبکه های مختلف از قبیل شبکه سوئیچ تلفن عمومی (PSIN )، شبکه سرویس های دیجیتال  مجتمع (ISDN ) و شبکه سوئیچ داده عمومی (PSDN ) می باشد.

  اجزای اصبی این شبکه عبارتند از مرکز سوئیچ سرویس سیار (MSC ) ، ثبات موقعیت خانگی (HLR ) و ثبات موقعیت دید(VLR ) .

  Ÿ مرکز سوئیچینگ سرویس های سیار (MSC )

  این بخش مسئولیت سوئیچ کردن و مدیریت شبکه را بر عهده دارد. هر مرکز سوئیچ می تواند چند BSC را سرویس دهی کند. بنابراین، این مرکز عمل ارتباط واحدهای سیار مختلف را در موقعیت های مختلف جغرافیایی انجام می دهد. از طرف دیگر این مرکز امکان ارتباط با شبکه های با سیم مخابراتی از قبیل PSIN ، PSDN ، ISDN و نیز شبکه های مخابراتی سیار دیگر را فراهم می سازد. تمام سیگنالهای لازم برای برقراری، نگهداری و خاتمه ارتباط براساس CCS7 انجام شده و تصحیح و آزاد سازی کانال رادیویی و نیز مسیر یابی مجدد هنگامی که سیگنال تداخل قوی است(بخشی از فرآیند تحویل دهی) از وظایف این بخش است. یکی دیگر ازوظایف MSC  ارائه سرویس های تکمیلی است که این سرویس ها از ISDN  گرفته شده است.

  عملیات انتقال داده در سرویس های داده نیز از طریق واحد عملیات بین شبکه ای (IWF ) که در MSC قرار گرفته است انجام می شود. عملیات مربوط به کانالهای مخابراتی توسط واحد DSU  انجام می شود. این واحد عملیاتی از قبیل تطبیق سرعت، مدولاسیون و دمدولاسیون، کد و دکدکردن را فراهم می سازد . 

 • فهرست تحقیق سیستم GSM

مقالات مرتبط

دانلود تحقیق سیستم های رادیویی موبایل

دانلود تحقیق سیستم های رادیویی موبایل

 • الکترونیک - برق - مخابرات
 • ۵۸
 • سیستمهای سلولی قدیمی و نسل اول از نوع آنالوگ بودند که با فرکانسهای 800 مگاهرتز کار می کردند. بعداً و با توسعه سیستمها فرکانسهای 8/1 گیگاهرتز و در قسمتهایی از شمال آمریکا، فرکانسهای 9/1 گیگاهرتز مورد استفاده قرار گرفتند. حدود ده سال بعد با اولین ...

دانلود تحقیق سیستم تلفن همراه سلولی یا تلفن موبایل

دانلود تحقیق سیستم تلفن همراه سلولی یا تلفن موبایل

 • الکترونیک - برق - مخابرات
 • ۱۶
 • سیستم تلفن همراه سلولی یا تلفن موبایل (Mobile Phone) چیست و چگونه کار می کندتلفن همراه یا تلفن موبایل (en: Mobile Phone) که در فارسی موبایل هم گفته می‎شود، یک وسیله شخصی و قابل حمل برای ارتباط مخابراتی است. برای استفاده از تلفن همراه باید فرد ...

دانلود تحقیق استفاده از کنترلرهای دیجیتالی در سیستم های مکانیکی

دانلود تحقیق استفاده از کنترلرهای دیجیتالی در سیستم های مکانیکی

 • الکترونیک - برق - مخابرات
 • ۱۲۶
 • اهداف سیستمهای کنترل موتور الکترونیکی سیستم کنترل موتور الکترونیکی شامل دستگاههای دریافت کننده ایست که به طور مداوم موقعیت های کاری موتور را ارزیابی می کنند، یک واحد کنترل الکترونیکی(Ecu) {است} که جداول داده ها و محاسبات کاربردی در ورودی دریافت ...

دانلود مقاله دلایل ظهور سیستمهای application server

دانلود مقاله دلایل ظهور سیستمهای application server

 • کامپیوتر - IT
 • ۳۵
 • دلیل توسعه و بسط این سیستم ها در پاسخگویی گروههای عظیمی از کاربران نهفته است. توسعه دهندگان احتیاج به ابزاری داشتند که بتواند کلیه منابع سطح پایین مورد استفاده برنامه های کاربردی اینترنت را در قالبی منسجم و قابل استفاده کپسوله کند. به گونه ایی که ...

دانلود پروژه مالی سیستم حسابداری در بیمه

دانلود پروژه مالی سیستم حسابداری در بیمه

 • اقتصاد - حسابداری - مدیریت
 • ۶۶
 • فصل اول شرح دفاتر و فرمهای مورد لزومدفتر روزنامه حسابهای عمومی دفتر کل دفتر معین دفتر اعتبارات دفتر اثاثیه و اموال دفتر صندوق فرمهای مورد نیاز در واحدها سند حسابداری موازنه حساب دستور پرداخت دستور پرداخت نقدی دستور پرداخت چک برگه دریافت ودیعه برگه ...

دانلود مقاله فرایند و عملکرد سیستم erp ایده آل

دانلود مقاله فرایند و عملکرد سیستم erp ایده آل

 • کامپیوتر - IT
 • ۴۵
 • یک سیستم ایده آل زمانی یک پایگاه اطلاعاتی جداگانه محسوب می شود که مورد استفاده قرار گرفته و تمام اطلاعات مربوط به گزینه های مختلف نرم افزاری را دربر گیرد. این قطعات نرم افزاری می تواند شامل این موارد باشد:• تولید:مجموعه عملکردهایی که شامل این موارد ...

دانلود مقاله سیستم بالابری در چاه

دانلود مقاله سیستم بالابری در چاه

 • عمران - معماری - شهرسازی
 • ۳۳
 • بالابر به همراه متعلقات آن، یکی از اجزای بسیار مهم و بسیار گران یک معدن زیرزمینی است. در ضمن چون چاه پیچیده ترین بخش در کل تسهیلات و تاسیسات معدن است، از جنبه فنی و اقتصادی درست نیست که با مطالعه اندک و مستقل از سایر تسهیلات و تأسیسات ساخته شود (مگر ...

دانلود مقاله سیستم انبار و خرید در شرکت تجهیزات ایمنی راهها

دانلود مقاله سیستم انبار و خرید در شرکت تجهیزات ایمنی راهها

 • اقتصاد - حسابداری - مدیریت
 • ۹۴
 • منظور از طرح سیستم اطلاعاتی انبار در کارخانه ، بطور کلی ایجاد روشی سیستماتیک و منطقی است برای اجرای عملیات مربوط به کالاهای موجود در انبار و همچنین اعمال کنترلهای لازم روی مراحل مختلف این عملیات . جزئیات سیستمهای طرح شده در واحدهای مختلف صنعتی با ...

دانلود مقاله شهر تهران و اکوسیستم طبیعی آن جهت اوقات فراغت

دانلود مقاله شهر تهران و اکوسیستم طبیعی آن جهت اوقات فراغت

 • جغرافیا - زمین شناسی - شهرشناسی - جهانگردی
 • ۱۵۶
 • مقدمه افزایش امکانات مادی، کاهش زمان کار روزانه ، افزایش تعطیلات هفتگی و سالانه ، پیدایش سالهایی در دوران جوانی که فرد با فقدان و یا کمی مسئولیت روبروست و در مجموع توجه بشر به زمان فراغت به عنوان بخشی جدی از دوران زندگی ، این پدیده را در جایگاهی ...

PaperDoc.ir پیپرداک
Paperdocir@
27 23 800 0938

Follow Us On:

پرداخت نهایی
عنوان مقاله
محصول به سبد خرید اضافه شد.