دانلود مقاله و تحقیق word با فرمت doc قابل ویرایش
افزودن به علاقه مندی ها

به اشتراک گذاری:

دانلود مقاله عواطف در کودکان

دانلود
 • خلاصه
 • فهرست
 • خلاصه مقاله عواطف در کودکان

  مقدمه

        عاطفه از ماده عطف به معنای گرایش و انعطافی است که از رهگذر ارتباط فرد با موجود مورد توجه خاص از وی برقرار می گردد و از آن به احساس نیز تعبیر می شود. عامل چنین گرایشی از یک سو اتمدادهای روانی و حالت انفعالی فرد است. و از سوی دیگر شرایط و خصوصیات و جاذبه ای است که در طرف مقابل وجود دارد. عاطفه و احساس در حیات بشر قبل از عقل و ادراک ظاهر می شود و به نخستین روزهای زندگی باز می گردد. از این سو تأثیر عاطفه در عمل نیز از سایر عوامل و انگیزه ها نیرومندتر است و باید همواره تحت کنترل و پرورش ویژه قرار گیرد.

        پرورش عاطفی همواره از نظر روانشناسان و مربیان امری مهم تلقی شده است همچنان که آیات و روایات و مباحث تربیتی اسلام نیز آن را مورد توجه کامل و دقیق قرار می دهد. و رهنمودهای ارزشمندی را ارائه می کند. آیاتی که از مؤدت، محبت و عدادت انعطاف و متفاوت، طمأنینه، اضطراب و حب جمال و زیبایی و مانند آن سخن می گوید می تواند به بعد عاطفی (با مفهوم عام آن) ناظر باشد، هرچند به مواردی چون عداوت و قساوت عنوان عاطفه دادن از باب لازم لاینفک بودنآنها با صفات متضادشان چون محبت و عطوفت است.

         تربیت عاطفی به معنای هدایت و کنترل عواطف و احساسات و شکوفا سازی و بهره گیری به موقع از آن ها در جهت مطلوب یعنی خیر و سعادت انسان است.

   

  پیشگفتار

        در نظام تربیتی اسلام برای هر یک از مقاطع در زندگی انسان، از کودکی و نوجوانی و جوانی و بزرگسالی گرفته تا آخرین لحظات زندگی، نوعی پرورش کنترل عاطفه با هدف انسان سازی وجود دارد مثلاً پیامبر اکرم (ص) در مورد محبت و عطوفت با کودکان فرمود «اَحِبُّوا الصِبیانَ وَ اَرحَموُهُم فَاِذا وَ عَدتُموهُم فَقُوا لَهُم» .

          و نیز می فرماید کسی که فرزند خود را ببوسد خداوند برای او حسنه ای ثبت کند. پرورش عاطفه در نوجوانی و جوانی که مرحله شکوفایی بیشتر احساس و شکل گیری شخصیت است از حساسیت و ظرافت بیشتری برخوردار است و توجه و دقت و مهارت افزونتری را می طلبد.

        در اسلام توجه به عواطف از دوره کودکی و نوجوانی و جوانی فراتر می رود و شامل تمام سنین عمر می شود. زیرا هر انسانی عواطفی دارد که در طول عمر با اوملازم است و نباید از دید مربیان و ... پوشیده بماند.

   

   

   

   

   

   

  عواطف در کودکان (رشد عاطفی)

          عواطف نقش مهمی در زندگی کودک بازی می کنند و فعالیت های روزانه کودک را لذت بخش می سازند و او را به فعالیت های گوناگون می کشاند. تأثیر عواطف بر زندگی و فعالیتهای کودک همیشه مفید و نیرو بخش نیست. گاهی اثر منفی می گذارند. خصوصاً برخی از تحریکهای عاطفی را به خصوص اگر شدید و مداوم باشد رشد جسمانی کودک را دچار اختلال می کند، آسیب هایی که عواطف بر رشد جسمانی کودک وارد می آورند ناشی از اختلال ها و بی نظمی های حاصله در دستگاه گوارش و خواب کودک است. در چنین حالتی کودک، قدرت تمرکز حواس را از دست داده در فعالیت های درسی عقب می افتد. موفقیت و شکست انسان در زندگی، تا اندازه زیادی تابع حالت عاطفی در دوره کودکی است.

        عواطف نا مطلوبی مانند ترس، خشم، حسادت اثرات منفی در رشد کودک دارند و عواطف مطلوبی مانند، محبت، شادی، لذت و کنجکاوی برای رشد طبیعی کودک ضروری هستند. شادی و لذت متعادل در تکامل شخصیت کودک مؤثر و نبوده آنها موجب کاستی در رشد ذهنی کودک می گردد.

        و حتی موجب تأخیر در تکامل دستگاه گفتاری و اختلال های شخصیتی در این گونه کودکان می گردد کودکی که در محیطی بی محبت پرورش یافته باشد. خموش و بی علاقه است و کوچکترین واکنشی به لبخند و تمایلی که متوجه اوست از خود نشان نمی دهد. هرگاه نوزادی برای مدتی از درک محبت محروم بماند، حالتی شبیه به افسردگی دروی نمایان می شود در چنین وضعی نشانه هایی از رنج روحی و حالت های هیجانی که بیشتر ترس های واهی هستند در وی دیده می شود.

         اگر جدایی از اشخاص مورد علاقه و عدم برخورداری از محیط محبت آمیز، بیش از سه ماه طول نکشد و کودک دوباره از محیط محبت آمیز برخوردار شود سرعت رشد وی به حالت طبیعی باز می گردد اما اگر این جدایی و محرومیت پنج ماه یا بیش از آن باشد.گرچه تماس مجدد کودک با اشخاص مورد علاقه و برخورداری از محبت می تواند سیر منفی فرآیند رشد را کاهش دهد نواقص رشدی وی را نمی توان جبران سازد.

  چگونگی پیشرفت رشد عاطفی

      هنگام تولد و کمی پس از آن نخستین حالت عاطفی نوزاد هیجانی کلی است. که در برابر محرک ها پدیدار می شود. باید دانست که حرکت های کودک هنگام تولد موضعی نیست بلکه مانند کرمی که به خود می پیچد، تمامی بدنش به حرکت در می آید.

  این گونه حرکت ها را فعالیت های توده ای نامیده اند.

  در دوره نوزادی حالت های عاطفی مشخص دیده نمی شود.

          معمولاً پیش از پایان دوره نوزادی، هیجان های کلی به واکنش های ساده ای مبدل می شوند که نشانه خوشایندی یا ناخوشایندی نوزاد می باشند. انگیزه هایی مانند چسباندن نوزادش یا ضربه های ملایم دست گرم کردن نگهداشتن به وضعی که موجب راحتی او باشد باعث بروز واکنش هایی حاکی از خوشایندی می شوند. در چنین حالتی تمامی بدن نوزاد آزاد و رها گردیده و ماهیچه هایش به حالت «آسودگی» در می آیند.

         با افزایش سن بر تعداد واکنش های عاطفی کودک  نیز افزوده می شود و عواطف مشخصی مانند لذت، خشم، ترس، حسادت، شادی، کنجکاوی، غبطه و نفرت نمایان می گردند.

  فرایند شکل گیری عواطف

  نوزاد هنگام تولد عاری از عواطف لذت بخش است که پس از دوماه انگیزه های مادی، حالت های لذت و رنج را در نوزاد به وجود می آورند. حالت اضطراب در کودک برای اولین بار در شش ماهگی دیده می شود.

  دو ماه بعد احساس مالکیت نسبت به اسباب بازی اش در کودک نمایان می شود و عواطفی مانند حسادت، نومیدی، خشم، محبت، همدردی، مهربانی، لذت و احساس مالکیت نسبت به اشیاء دیگر از 9 ماگی تا یک سالگی به روشنی قابل مشاهده است. واکنش گفتاری به خصوص در برابر انگیزه های ترس آور مشهود است و عالیترین شکل واکنش عاطفی است.

  چگونگی تکامل عواطف

         ظهور و عواطف در انسان، مانند وجوه دیگر شخصیتی، نتیجه رشد آنهاست. در ابتدای تولد هیچگونه عاطفه تکامل یافته ای وجود نداشته تکامل عواطف منوط به رشد آنهاست. تکامل عواطف نتیجه یادگیری و رشد بدنی است طبعیت رفتار عاطفی پخته و منظم از رشد مراکز قشری مخ است.

        علاوه بر قشر مخ که در تکامل عواطف نقش بسیار مهمی دارد، رشد غدد داخلی به خصوص غده فوق کلیوی (آدرنال) نیز برای رشد عاطفی ضروری است. تراوش های آدرنال، آدرنالین، نرآدرنالین حالت های عاطفی آشکاری ایجاد می کنند.

  ویژگی های حالت های عاطفی کودک

        عواطف کودکان خردسال در مقایسه با عواطف بزرگسالان از جنبه  های گوناگون متفاوت است جنبه های گوناگون این تفاوت عبارتند از :

  1- دوام عواطف

  2- شدت عواطف

  3- تبدیل حالت های عاطفی

  4- وفور تکرار واکنش های عاطفی

  5- ناهمانندی عواطف در کودکان گوناگون

  6- تشخیص عواطف درونی از نمودهای ظاهری آنها

  7- تغییر شدت و ضعف عاطفه ای شخص در طی زمان

  8- تغییر در شیوه بیان عواطف

 • فهرست مقاله عواطف در کودکان

مقالات مرتبط

Cached 1396/05/18
دانلود مقاله عواملی که باعث بدرفتاری کودکان می شوند

دانلود مقاله عواملی که باعث بدرفتاری کودکان می شوند

 • روانپزشکی - روانشناسی - علوم تربیتی
 • ۲۳
 • در این مقاله به عواملی که باعث بدرفتاری کودکان می شوند می پردازیم ، موضوع اصلی این مقاله کمک کردن به حل مشکلات رفتاری کودکان بین سه تا شش سال است . مطمئنا منظورمان این نیست که ولدین کودکان قبل از این گروه سنی هرگز با فرزندانشان دچار مشکل نمی شوند . ...

دانلود مقاله رایگان اختلالات رفتاری در کودکان

دانلود مقاله رایگان اختلالات رفتاری در کودکان

 • روانپزشکی - روانشناسی - علوم تربیتی
 • ۴
 • کودکی که به دنیا می آید عالی ترین و کامل ترین امکانات رشد را داراست. او در بهترین حالت خود آفریده شده است و آمادگی و ظرفیت آن را دارد که به شایسته ترین وجه پرورده شود و به برترین کمالات دست یابد.<br>کافی است عادی به دنیا بیاید و خانواده و ...

دانلود تحقیق بزهکاری در کودکان

دانلود تحقیق بزهکاری در کودکان

 • روانپزشکی - روانشناسی - علوم تربیتی
 • ۱۷
 • در دوره قدیم و قبل از رواج یافتن تفکر علمی ، ناهنجاری امری ذاتی و سرشتی تلقی می شد و متفکران قدیم معتقد بودند افراد همانطور که خصوصیات جسمانی مثل رنگ مو ، چشم و غیره را از والدین خود به ارث می برند ، به همان ترتیب رفتارهای خود را نیز از والدین ...

دانلود تحقیق مقاوله نامه (پروتکل) اختیاری حقوق کودک در مورد فروش کودکان، روسپیگری و هرزه نگاری کودک (پورنوگرافی)

دانلود تحقیق مقاوله نامه (پروتکل) اختیاری حقوق کودک در مورد فروش کودکان، روسپیگری و هرزه نگاری کودک (پورنوگرافی)

 • حقوق - فقه
 • ۱۴
 • مقاوله نامه (پروتکل) اختیاری حقوق کودک در مورد فروش کودکان، روسپیگری و هرزه نگاری کودک (پورنوگرافی)<br>دولتهای عضو این مقاوله نامه: <br>با در نظر گرفتن به دستیابی بیشتر به اهداف میثاق (بین المللی) حقوق کودک و اجرای مقررات آن بویژه مواد ...

دانلود تحقیق مقاوله نامه اختیاری میثاق حقوق کودک در مورد شرکت کودکان در جنگ

دانلود تحقیق مقاوله نامه اختیاری میثاق حقوق کودک در مورد شرکت کودکان در جنگ

 • حقوق - فقه
 • ۹
 • مقاوله نامه اختیاری میثاق حقوق کودک در مورد شرکت کودکان در جنگ<br>قدرت اجرایی مقاوله نامه، 12 فوریه 2002 (23 بهمن 1380)<br>دولتهای عضو این مقاوله نامه: <br>برای پیشبرد و حمایت کامل از میثاق حقوق کودک و تلاش در جهت تحقق گسترده آن و ...

دانلود تحقیق بررسی میزان آگاهی مادران از ریسک فاکتورهای عفونت ادراری کودکان

دانلود تحقیق بررسی میزان آگاهی مادران از ریسک فاکتورهای عفونت ادراری کودکان

 • بهداشت - تغذیه
 • ۳۰
 • <br> بررسی متون : <br> پیلونفریت ، به عفونت دستگاه ادرای فوقانی اطلاق می شود که معمولاً به علت عفونت باکتریال است که شامل درگیری پارانشیم ، کلیه، لگنچه و حالب می باشد. <br> نمای هیستوپاتولوژیک پیلونفریت حاد شامل حضور لکوسیت های پلی ...

دانلود تحقیق مشکلات تیرویید در کودکان و نوزادان

دانلود تحقیق مشکلات تیرویید در کودکان و نوزادان

 • علوم پزشکی - پیراپزشکی
 • ۹
 • مشکلات تیرویید در کودکان و نوزادان <br> <br> غده تیروئید در جلو و طرفین گردن و مقابل مهره‌های تحتانی گردن و اولین مهره پشتی قرار دارد. غده تیروئد دولوب راست و چپ در هر سمت گردن دارد که توسط بخش باریکی به نام تنگه تیروئید (اسیموس) به ...

دانلود پروژه دانشجویی قومیت، هویت و ارتباط آن با نهاد خانواده: مطالعه موردی خشونت علیه کودکان و نوجوانان افغان در یکی از محله‌های شهری کرج

دانلود پروژه دانشجویی قومیت، هویت و ارتباط آن با نهاد خانواده: مطالعه موردی خشونت علیه کودکان و نوجوانان افغان در یکی از محله‌های شهری کرج

 • حقوق - فقه
 • ۵۳
 • <p>حضور مهاجرین افغان در جامعه ایران از بیش از دو دهه گذشته و پرورش نسلی در آوارگی با تبعات جدی فرهنگی برای زندگی اجتماعی آنان همراه بوده است که بویژه مواجهه جامعه کودکان افغان را با حجم وسیعی کنش‌های توام با خشونت به دنبال داشته است.پژوهش ...

دانلود مقاله ترس از مدرسه در کودکان

دانلود مقاله ترس از مدرسه در کودکان

 • روانپزشکی - روانشناسی - علوم تربیتی
 • ۶
 • <p>ترس از مدرسه در کودکان</p> <p>به دلیل اهمیت ترس های دورن کودکی و  تأثیر سوء آن در رشد  ، خلاقیت ، یادگیری و پیشرفت تحصیلی و بروز اختلافات در بزرگسالی ، در این مقاله به بررسی مفهوم ترس از مدرسه ، دیدگاه نظری و سبب شناسی ...

PaperDoc.ir پیپرداک
Paperdocir@
27 23 800 0938

Follow Us On:

پرداخت نهایی
عنوان مقاله
محصول به سبد خرید اضافه شد.