دانلود مقاله و تحقیق word با فرمت doc قابل ویرایش
افزودن به علاقه مندی ها

به اشتراک گذاری:

دانلود مقاله کار درمانی

دانلود
 • خلاصه
 • فهرست
 • خلاصه مقاله کار درمانی

  کار درمانی       

  کلمه ی کاردرمانی به نظرم حق مطلب را به خوبی Occupational Therapy  ادا نمیکند . چرا که در فرهنگ ما اولین مفهومی که از کار در ذهن ها متبادر میشود Job   است  و سپس Work   . فرق اساسی JOB  با Work  در این است که Job  اختصاصی تر است و Work  مواقعی گفته میشود که بطور عمومی داریم درباره ی کار صحبت میکنیم و نه لزوما شغل ! . اما Occupation  با هر دوی این ها فرق میکند . چرا که بیشتر به معنی اشتغال است . یعنی مشغولیت . اعم از فیزیکی و ذهنی .  و اشاره ای به امرار معاش نمیکند و این وجه تمایز آن با دو اصطلاح Work  و Job  است .

   

  متاسفم خدمتتان عرض کنم که دوستان کاردرمانگری را میشناسم که وقتی از ایشان بپرسی کاردرمانی چیست ؟ چون حوصله اش را ندارند و نا امید شده اند از این که طرف واقعا متوجه بشود کاردرمانی چیست ، این گونه جواب میدهند :

   

  -         یه چیزیه توی مایه های فیزیوتراپی  اما روی ذهن و روان هم هست.

  -         همون توانبخشی و معلولین و اینا است .. کارمون با معلولاست !

  -         یعنی با کار ، مردم رو درمان میکنیم !

  -         یعنی مردم را میذاریم سر کار تا یواش یواش مهارتمند بشن و بتونن مستقل زندگی کنن

  -         همون فیزیوتراپی است ... منتها وقتی آب از سر مریضا گذشته شده !

   

  د ... آخه جانم .. این چه جور معرفی ای است که میکنید ؟

  این همه مدت ما اصول توانبخشی و مبانی کاردرمانی و .. خوانده ایم که وقتی از ما میپرسند کاردرمانی چیست ، این گونه تعریف کنیم ؟ .. با این کار خودمون رو بی اجر نکرده ایم ؟ رشته مان را ناشناس باقی نگذاشته ایم ؟

   

  به هر حال ، مدتهای طولانی ای به این قضیه فکر کرده ام که چگونه میتوان کاردرمانی را تعریف کرد . اما به این نتیجه رسیدم که مردم وقتی میپرسند کاردرمانی چیست ؟ به این علت میپرسن که تا الان اسمش رو نشنیده اند . !

  شما فکر میکنید که یه آدم که تا حالا سرو کارش با فیزیوتراپی نیفتاده است ، چقدر فیزیوتراپی رو درست میشناسه ؟ چی درباره اش میدونه ؟ ... اما تا حالا دیده اید که یکی بپرسه فیزیوتراپی چی است ؟ .. نه !  چون گوش و چشمشون به این کلمه عادت کرده .. مثلا توی روزنامه ورزشی خونده که فیزیوتراپیست تیم استقلال از دوره ی سه هفته ای درمان رباط صلیبی زانوی راست آقای جباری خبر داد ! .. خب طرف یه چیزی دستش میاد که فیزیوتراپی یعنی این ! ... مربوط به عضله و درد و پزشکی و ...  یا این که متخصصین توانبخشی و فیزیوتراپی در تحقیقی در زمینه آرتروز و .. دریافتند که .... !   یا این که تیم فیزیوتراپی معالج سعید حجاریان پس از ترور ایشان زحمات زیادی کشیده اند تا بیمار توانایی حرکت و ... را داشته باشد . و ... و ...

  فکر میکنید که چند نفر میدانند که مهندسی پلیمر چیه ؟ .. اما کمتر پیش میاد که کسی بپرسه یعنی چی !!!  اکثرا به آدم مثل یه فرهیخته و خوشبخت نگاه میکنند و میگویند آفرین ... چه رشته ی خوبی !! الان  نون توی پلیمره !     

   

  به همین ترتیب ، وقتی کسی از ما میپرسه کاردرمانی چیه ؟ ما باید توجه داشته باشیم که فردی که از ما سوال پرسیده است خودش چه مدارج تحصیلی داره ؟ در چه زمینه ای ؟ علت سوالش چیه ؟ آیا فقط کنجکاوی و جدید بودن این کلمه است و یا واقعا میخواد بدونه که ما دقیقا چه کار میکنیم ...  و این که حوصله ی این طرف چقدر به ما فرصت میده که مفهوم به این وسیعی و پیچیدگی رو جوری تحویلش بدهیم که احساس نکنه آخرش خودمون هم نمیدونیم که کاردرمانی چیه ! .. 

  بعضی از ما که خیلی به کاردرمانی عشق میورزیم این اشتباه رو میکنیم که برای هر کسی که پیدا بشه و این سوالو بکنه ، میخوایم تمام سر فصل دروس ۴ سال کارشناسی رو بگیم .. اما طرف میخواد اینو بدونه که :

  آخرش بهمون چی میگن ؟ میگن دکتر ؟ میگن مهندس ؟ !! میگن تراپیست ... ؟ با چه جور مراجعینی طرف هستیم و ...

  و ما با توضیح های طولانی مون ، فقط این رو در ذهن طرف جا میندازیم که :

   

  عجب رشته ی غریبی ... !  تکلیفش معلوم نیست که فیزیوتراپی است یا ارتوپدی یا آموزش کودکان استثنایی یا پزشکی یا روانپزشکی یا هنردرمانی یا هومیوپاتی !!!

   

  گاهی هم پیش میاد که خود شما به عنوان کاردرمانگر ، بدانید که این کاری که الان میکنید ، چقدر مبتنی بر فلسفه ی کاردرمانی است .... چقدر کل نگر است و ...

  در همین زمینه ها است که دوست دارم چند تا سوال مطرح کنم ، توی دلمان به این ها فکر کنیم تا ببینیم که چقدر با فلسفه ی کاردرمانی مانوس هستیم !

   

  ۱۰ سوال مهم !

   

   

  -         آیا شما تمایل دارید روی مریضتان  تمرین درمانی انجام دهید یا فعالیت درمانی

  -         آیا شما میتوانید به کسی که نمیخواهد درمان شود ، به کسی که انگیزه ندارد و به کسی که قدرت شناختی و درک اش پایین تر از این است که اصلا بفهمد درمان چیست ، خدمت توانبخشی تان را ارائه دهید ؟

  -          آیا شما در طول جلسات درمانی ، میزان استقلال شخصی فرد را هم به عنوان ملاک پیشرفت او در نظر میگیرید یا نه ؟

  -         آیا وقتی با یک بیمار شاخه ی جسمی کار میکنید ، با او به صحبت و بحث و ارتباط میپردازید و ایا به علایم روانی و روحی او هم توجه دارید یا نه ؟

  -         ایا شب که به خانه بر میگردید همچنان روحتان از کار در محیط کلینیک خسته و افسرده است ؟

  -         آیا میتوانید و حوصله ی این را دارید که نگرش فرد ناتوان را درباره ی ناتوانی اش تغییر داده و تعدیل کنید و ارتباط او را با افراد دیگر منطقی تر کنید یا نه ؟

  -         آیا وقتی که مراجع ، حین فعالیت ، گزارشی واقعی از درد دارد ، او را به ادامه ی همان فعالیت و به همان شدت قبل مجبور و یا ترغیب میکنید یا نه ؟

  -         آیا به این که مغز و دستگاه عصبی ، روان و عاطفه و فیزیک و جسم و ماده همه و همه با هم مرتبط هستند قلبا اعتقاد دارید یا نه .

  -         ایا وقتی که میبینید بیمار نیاز به مدالیته ی درمانی ای دارد که از عهده ی شما خارج است ( مثل اولتراسوند و یا اولتراویولت و .. ) او را پیش خود نگاه داشته یا به فرد متخصص ( در این جا فیزیوتراپیست ) ارجاع میدهید ؟

  -         آیا فکر میکنید که دارای گوش سوم و چشم سوم و حس ششم در درمان و بازتوانی هستید یا نه ؟

   

 • فهرست مقاله کار درمانی

مقالات مرتبط

Cached 1396/05/18
دانلود گزارش کارآموزی مدیریت پسماندهای بهداشتی و درمانی

دانلود گزارش کارآموزی مدیریت پسماندهای بهداشتی و درمانی

 • علوم پزشکی - پیراپزشکی
 • ۶۱
 • پسماندها از ابتدای خلقت بشری همواره همراه انسان بوده و هستند و با پیشرفت علوم و فنون و گسترش فناوری هم از نظر نرم افزاری و هم از نظر سخت افزاری اشیاء و وسایلی چه در حین تولید و چه پس از مصرف به نظر اضافه و زاید تلقی می‌شود که همواره ذهن انسانها را ...

دانلود مقاله ریسک ها (یا خطرات) خشونت در محل کار مطب (یا مراکز) درمانی

دانلود مقاله ریسک ها (یا خطرات) خشونت در محل کار مطب (یا مراکز) درمانی

 • حقوق - فقه
 • ۳۶
 • <p>خشونت در محل کار مسئله ای جدی در ارتباط با سلامت و ایمنی محسوب می شود. در شدیدترین شکل ممکن، قتل یا آدم کشی جزء سومین دلیل عمده جراحات یا صدمات شغلی کشنده (مرگبار) در ایالات متحده محسوب می شود. مطابق با گزارش ((اداره آمار جراحات وصدمات شغلی ...

دانلود مقاله کاربرد موسیقی درمانی برای کودکان استثنایی

دانلود مقاله کاربرد موسیقی درمانی برای کودکان استثنایی

 • روانپزشکی - روانشناسی - علوم تربیتی
 • ۸
 • <p>موسیقی‌درمانی رشته‌ای علمی است که متخصصین آن سالها تحصیل می‌کنند و مدارج عالی و دانشگاهی دارند و شیوه‌ها و روشهای گوناگون درمانی را می‌آموزند و بکار می‌برند. در برخی از بیمارستان‌های کشورهای پیشرفته ، متخصصینی در زمینه موسیقی‌درمانی مشغول ...

دانلود مقاله راهکارهای عملی خلاقیت در نوشتن انشاء

دانلود مقاله راهکارهای عملی خلاقیت در نوشتن انشاء

 • روانپزشکی - روانشناسی - علوم تربیتی
 • ۸
 • <p>«بسم ا... الرحمن الرحیم»</p> <p>هر فرد خلاقی تواناییها و ویژگیهای متفاوتی دارد. ویژگیهای متنوع افراد خلاق ممکن است در سنین پایین بروز کند و خلاق بودن به این معنی نیست که شخص تمام این ویژگیها و تواناییها را دارا ...

دانلود طرح (پروژه کارآفرینی) احداث سالن مرغداری و تاسیسات آن

دانلود طرح (پروژه کارآفرینی) احداث سالن مرغداری و تاسیسات آن

 • تاسیسات - مکانیک
 • ۱۵
 • <p>احداث سالن مرغداری وتاسیسات آن</p> <p>مقدمه</p> <p>ساختمانهای مرغداری بایستی به طریقی ساخته شوند که در زمستان گرم ودر تابستان خنک باشد . رعایت اصول صحیح ساختمان وعایق بندی سقف ودیوارها ووجود دستگاههای تهویه مناسب از ...

دانلود تحقیق جایگاه و اهمیت کاربری فضای سبز در بین سایر کاربری ها

دانلود تحقیق جایگاه و اهمیت کاربری فضای سبز در بین سایر کاربری ها

 • محیط زیست - انرژی
 • ۱۷
 • <p>فضا های سبز را در ادبیات شهرسازی جزو کاربری ها و در ضمن یکی از تسهیلات روبنایی بخش کالبدی محسوب می‌گردند.</p> <p>از فضا های سبط بعنوان یکی از شاخه‌های اصلی و در عین حال ابزار فنی محافظت محیط زیست در محیطهای انسان ساخت می‌توان ...

دانلود طرح (پروژه کارآفرینی) شرکت تولیدی چینی و کاشی نگین میبد (فنی ، اقتصادی، مالی)

دانلود طرح (پروژه کارآفرینی) شرکت تولیدی چینی و کاشی نگین میبد (فنی ، اقتصادی، مالی)

 • پروژه کارآفرینی
 • ۴۳
 • <p>مقدمه</p> <p>شرکت صنایع چینی میبد سهامی عام در تاریخ 1/2/1365 تحت شماره 88 با موضوعیت تولید سرویس چینی مظروف از نوع برسامین و انجام کلیه امور تجاری اعم از داخلی وخارجی و ... با سرمایه اولیه‌ ای معادل 000/500/1 ریال برای مدت ...

PaperDoc.ir پیپرداک
Paperdocir@
27 23 800 0938

Follow Us On:

پرداخت نهایی
عنوان مقاله
محصول به سبد خرید اضافه شد.