دانلود مقاله و تحقیق word با فرمت doc قابل ویرایش
افزودن به علاقه مندی ها

به اشتراک گذاری:

دانلود مقاله تاثیر عوامل خانوادگی در بزهکاری نوجوانان

دانلود
 • خلاصه
 • فهرست
 • خلاصه مقاله تاثیر عوامل خانوادگی در بزهکاری نوجوانان

   

  پیشگفتار:

   

       مسئله بزهکاری از جمله عواملی است که توجه اغلب متخصصین در رشته های گوناگون زیست شناسی، روان شناسی روانپزشکی را به خود جلب نموده اتس. بزهکاری یکی از معضلات مهم اجتماعی است که درباره این گونه افراد موسسات مختلفی از جمله کانون های به ترتیب تا زندان ها به وجود آورده‌اند تا بزهکاران را مورد اصلاح قرار دهند.

  همه این مسائل و علاقه شخصی خودمان و آینده این نوجوانان و نیز تکلیف درسی دانشگاه موجب گردید که به انجام این تحقیق گرایش پیدا کنم.

  در انجام این تحقیق خیلی از عزیزان به ما کمک نموده اند که یکی از بارزترین آنها استاد گرانقدر آقای فروتن می باشد که ما را با تک تک زمینه های تحقیق آشنا نموده اند. همچنین در انجام تحقیق از نظرات بزرگان دیگری از جمله روانشناسان استفاده نمودیم که از راهنمایی های بی دریغ آنها نهایت سپاسگزاری را داریم.

   

  قاسمی گیلده، توکلی، محسنی

   

   

   

  این اثر ناقابل را پیشکش می کنیم

  به خانواده های عزیزمان و همچنین تمامی خانواده هایی که به زنگی فرزندانشان علاقه دارند و در جهت سلامتی روح و روان و جسم آنها کوشا هستند و شرایط را برای فرزندان به گونه ای فراهم می آورند که آنها به عوامل مخرب جامعه روی نیاورند.

   

  چکیده تحقیق:

  عنوان: تاثیر عوامل خانوادگی در بزهکاری نوجوانان.

  محققین: لیلا محسنی، زینب قاسمی گیلده، سمیه توکلی

  استاد راهنما‍: جناب آقای فروتن

  محل تحقیق: دانشگاه تربیت معلم کرج، تهران ، قزوین، دانشگاه آزاد کرج.

  سال تحقیق: 1383

  بیان مسئله: غرض از بزهکاری رفتاری نابهنجار و اغلب دارای جنبه ضد اجتماعی است بزهکاری به ارتکائ جرم هایی اطلاق می شود که کمتر از سن معینی به وقوع پیوسته است. تعیین میزان این سن با قانون است و برحسب جوامع مختلف متفاوت است. خانواده ها اغلب اینگونه مسائل را به گردن تعلیم و تربیت یا جامعه می اندازند. در حالی که 75% از شخصیت کودک در هنگام ورود به مدرسه شکل گرفته و تاثیر خانوادگی تقریباً 3 باربر تاثیر آموزشگاهی است.

   

  هدف تحقیق:

  شناخت عواملی است که در محیط خانواده موجب بزهکاری می شود. شناخت هر یک از این عوامل به خانواده ها کمک می کند که هر یک در مورد آینده فرزندان خود تصمیم مثبت بگیرند.

   

  ضرورت تحقیق:

  شناخت عواملی است که در محیط خانواده موجب بزهکاری می شود. شناخت هر یک از این عوامل به خانواده ها کمک می کند که هر یک در مورد آینده فرزندان خود تصمیم مثبت بگیرند

   

  ضرورت تحقیق:

  اگر این تحقیق به نتیجه مطلوبی برسد می توان با ارائه راهکارهای مناسب زمینه بزهکاری را از دوران کودکی در خانواده از بین برد.

  فرضیه های تحقیق:

  اعتیاد والدین به مواد مخدر با بزهکاری فرزندانشان رابطه دارد.

  بیسوادی والدین با بزهکاری فرزندانشان رابطه دارد.

  جدایی (طلاق) والدین با بزهکاری فرزندانشان رابطه دارد.

   

  جامعه تحقیق:

  گروهی از نوجوانان بزهکاری در کانون اصلاح و تربیت تهران گروهی از نوجوانان بزهکاری و غیربزهکار در پارک ملت و گروهی از نوجوانان بزهکار و غیر بزهکار واقع در کوه توچال در سال 1383.

   

  نمونه تحقیق:

  تعداد 50 نفر از نوجوانان که به صورت تصادفی ساده انتخاب شده اند.

   

  ابزار تحقیق:

  پرسشنامه محقق ساخته است دارای 20 سوال می باشد. تعدادی از سوالات مستقیماً به متغیرهای تحقیق مربوط می شوند. بقیه سوالات برای تحلیل نتایج طرح شده اند ودر واقع مربوط می شوند به هویت شخصی افراد.

   

  روش های آماری:

  استفاده از آزمون  و مجذور کافی برای مقایسه میانگین در گروه مستقی استفاده شده است.

   

  نتایج:

  کلیه فرضیه ها در این تحقیق مورد تایید قرار نگرفته اند البته با توجه به پرسشنامه ای که از افراد بزهکار گرفته شده است.

   

   

  فصل اول: کلیات

   

   

  مقدمه

  بیان مسئل

  اهمیت تحقیق

  هدف تحقیق

  فرضیه های تحقیق

  متغیرها

  تعاریف عملیاتی

   

   

  مقدمه: بزهکاری کودکان و نوجوانان از جمله موضوعات پیچیده و مشکل و در عین حال جالب در روانشناسی و سایر رشته های مرتبط با آن می باشد. مسئله بررسی علمی بزهکاری سالهاست مورد توجه قرار گرفته ومتخصصان و دانشمندان رشته های مختلف علوم به خصوص روانشناسی، روان پزشکی، جامعه شناسان، حقوق دانان و مربیان هر یک از دریچه ای به بررسی این مسئله همت گمارده اند. امروزه بزهکاری به عنوان مشکل ومسئله اساسی عصر کنونی درآمده است. به صورتی که در گزارش های پژوهشگران متعددی مورد تاکید است. از جمله اسپی (1978) طی تحقیقی در آمریکا اعلام کرده نسبت نوجوانانی که طی سالهای 1957 تا 1975 در دادگاه های مختلف نوجوانان ظاهر شده اند به طرز وحشتناک و ثابتی بالا و به حدود دو برابر رسیده است در ایران مطابق آمارهای موجود در سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، درصد بزهکاران ارجاع شده به کانون اصلاح و تربیت تهران در سال 1363 نسبت به سال 1365 9/9% افزایش یافته است. بحث در خصوص شناخت و تبیین ابعاد مختلف بزهکاری کودکان و نوجوانان گستره وسیعی از عوامل مختلف زیست شناختی، جامعه شناختی را شامل می شود و این امر ک خودشناسی از ماهیت چند بعدی انسان است. ضمن تاکید بر تفکیک ناپذیری این ابعاد از یکدیگر نشان می دهد که برای بزهکاری علت واحدی وجود ندارد و هیچ یک از ابعاد انسانی نمی توان به نتهائی موجود آنداشت یکی از ابعاد ویژگی های بزهکاران توجه به تحول اخلاقی آنان می باشد تا اینکه وضعیت تحول اخلاقی آنان نسبت به غیر بزهکاران مشخص شود و تفاوت های این دو گروه در این زمینه معلوم گردد. لارمن کلبرگ (1958) حدود 30 سال بعد از اینکه پیاژه تحقیقاتش را در مورد رشد تحول اخلاقی منتشر کرد تحقیقات خود را در زمینه تحول اخلاقی طبق سنت پیاژه دنبال کرد و گسترش داد.

   

  بیان مسئله:

  تحقیقات و پژوهش های علمی جدید پیرامون مسئله بزهکاری ثابت کرده است که عامل اصلی در ارتکاب بزهکاری جامعه است. یعنی در جامعه افراد را به طرف انحراف و کجروی سوق می دهد. این وظیفه مهم در جامعه است که امکان اصلاح را برای افراد خاصی فراهم می آورد. برای درمان و پیشگیری پدیده بزهکاری باید درصد شناخت عواملی که باعث فساد محیط اجتماعی گشته و محیطی مناسب برای پروردن افراد بزهکار فراهم آورده برآمد و با شناخت آن عوامل و پیدا کردن ریشه های آن سعی در خشکاندن آن ریشه ها برآمد. یعنی با توجه به افزایش تعداد و بزهکاران هر روز بر تعداد کانون ها بیفزائیم. بعلاوه به فرض اینکه امکان چنین کاری هم باشد آیا عاقلانه تر نیست که این هزینه و نیروی انسانی کشور عزیزمان را که باید صرف درمان بزهکاران شود در اموری مربوط به پیشگیری این امر اختصاص دهیم؟ چه با این کار ما کودکان، نوجوانان و جوانان را از مسیر انحرافی به دور داشته و وار کانال هایی کنیم که خود عوامل سازنده این برای جامعه خود باشند.

  اهمیت و ضرورت تحقیق:

  در ایران ضرورت انجام تحقیقات و دامنه دار و مفصل در زمینه همکاری از دو منبع عمده تغذیه می شود. از یلاسونیاز به پژوهش و تحقیق در این زمینه بسیار مهم از مسائل روانی- اجتماعی کاملا مشهود است. زیرا بدیهی است که لازمه برخورد صحیح با هر مسئله ای دارا بودن شناخت کافی و تصویری از آن مسئله است و فراهم نمودن زمینه های چنین شناختی بر عهده پژوهشگران و محققان زمینه های مختلف است. از سوی دیگر بافت اجتماعی کشورما از نظر ترتیب نسبی بسیار جوان است. جمعیت 50 میلیونی کشور 279000000 (یعنی 8/55% کل جمعیت کشور) در سنین 19 سالگی و پایین تر از آن قرار دارند با توجه به این مسائل اهمیت پرداختن به امر بزهکاری کودکان و نوجوانانو لزوم در پیش گرفتن اهمیت پرداختن بهامر بزهکاری کودکان و نوجوانان و لزوم در پیش گرفتن اقدامات جدی و اصولی در شناخت این عامل و عوامل به منزله در پیش گرفتن اقدامات جدی و اصولی در شناخت این علل و عوامل به منزله اساسی ترین روش مبارزه با بزهکاری کودکان و نوجوانان آشکارا محسوس است. در حوزه مسائل روان شناسی تحولی به ویژه در بعد اخلاقی ریشه و تحول اگر چنان چه مشخص گردد که بزهکاران نسبت به غیر بزهکاران در سطوح متفاوت تر تحول اخلاقی قرار دارند. از لا به لای این تحقیق میتوان به نقایض تحول اخلاقی بزهکاران پی برد. یعنی ضعف ها و اشکالات استدلال اخلاقی بزهکاران مشخص می وشد و این به نوبه خود در زمینه رهنمودهای تربیتی و آموزش ثمربخش خواهد بود. اگر چنانچه فرضیه های تحقیق حاضر مورد تایید قرار نگیرد بسیاری از مسائل از جمله اینکه ارتباطی بین قضاوت و رفتار اخلاقی بزهکارانه وجود ندارد و مشخص می شود. واین نیز به نوبه خود در زمینه آموزش و اصلاح رفتار بزهکاران بی تاثیر نیست.

 • فهرست مقاله تاثیر عوامل خانوادگی در بزهکاری نوجوانان

مقالات مرتبط

Cached 1396/05/18
دانلود مقاله ریشه جرم نوجوانان و جوانان در خانواده

دانلود مقاله ریشه جرم نوجوانان و جوانان در خانواده

 • روانپزشکی - روانشناسی - علوم تربیتی
 • ۵۰
 • در مطالعه علل رفتار مجرمانه همیشه باید عوامل چندگانه موجد جرم و تاثیر متقابل آنها را در یکدیگر مورد نظر قراردهیم. برحسب مورد ممکن است تاثیر یکی از این عوامل از عامل دیگر بیشتر باشد، ولی هیچ گاه یک عامل واحد، علت کلیه رفتارهای مجرمانه ...

دانلود تحقیق ایدز و نوجوانان

دانلود تحقیق ایدز و نوجوانان

 • بهداشت - تغذیه
 • ۸
 • <br>پایگاه اطلاع رسانی پزشکان ایران<br>نوجوانان عزیز ایدز بلای قرن را بشناسیم <br>ایدز چیست ؟ <br>هنگامی که دنیا برنامه بهداشت برای همه تا سال ۲۰۰۰ را پیگیری می کرد و زمانیکه جهانیان ریشه کنی آبله را جشن می گرفتند و غلبه بر ...

دانلود تحقیق اعتیاد نوجوانان‌ و جوانان‌ و نقش‌ والدین‌ در پیشگیری‌ از اعتیاد فرزندان‌

دانلود تحقیق اعتیاد نوجوانان‌ و جوانان‌ و نقش‌ والدین‌ در پیشگیری‌ از اعتیاد فرزندان‌

 • روانپزشکی - روانشناسی - علوم تربیتی
 • ۳۸
 • اعتیاد خطر بزرگی‌ است‌ که‌ نوجوانان‌ و جوانان‌ را تهدید می‌کند. درحالی‌ که‌ درکشورهای‌ غربی‌، به‌ دلیل‌ ضعف‌ کنترل‌ نوجوانان‌ و بی‌بند و باریهای‌ رفتاری‌ رایج‌،مصرف‌ الکل‌ و مواد مخدر در بین‌ نوجوانان‌ فراگیر است‌. به‌ طور مثال‌ در ایالات‌ متحده‌ ...

دانلود مقاله علل گرایش جوانان و نوجوانان به سوء مصرف مواد اعتیاد آور

دانلود مقاله علل گرایش جوانان و نوجوانان به سوء مصرف مواد اعتیاد آور

 • روانپزشکی - روانشناسی - علوم تربیتی
 • ۲۲
 • علل گرایش جوانان و نوجوانان به سوء مصرف مواد اعتیاد آور <br> تا به حال به این مسئله فکر کردین که چطور یک نفر به مواد مخدر معتاد میشه؟ آیا به نتیجه خاصی هم رسیدین یا نه؟ در این جزوه علل مختلف گرایش جوانها را به مواد اعتیاد آور بررسی می کنیم. ...

دانلود پروژه دانشجویی قومیت، هویت و ارتباط آن با نهاد خانواده: مطالعه موردی خشونت علیه کودکان و نوجوانان افغان در یکی از محله‌های شهری کرج

دانلود پروژه دانشجویی قومیت، هویت و ارتباط آن با نهاد خانواده: مطالعه موردی خشونت علیه کودکان و نوجوانان افغان در یکی از محله‌های شهری کرج

 • حقوق - فقه
 • ۵۳
 • <p>حضور مهاجرین افغان در جامعه ایران از بیش از دو دهه گذشته و پرورش نسلی در آوارگی با تبعات جدی فرهنگی برای زندگی اجتماعی آنان همراه بوده است که بویژه مواجهه جامعه کودکان افغان را با حجم وسیعی کنش‌های توام با خشونت به دنبال داشته است.پژوهش ...

دانلود پروژه دانشجویی بررسی نقش خانواده به عنوان عامل و مانع بزهکاری نوجوانان

دانلود پروژه دانشجویی بررسی نقش خانواده به عنوان عامل و مانع بزهکاری نوجوانان

 • حقوق - فقه
 • ۹۹
 • <p>بررسی نقش خانواده به عنوان عامل و مانع بزهکاری نوجوانان با تکیه بر نظم در خانواده</p> <p>-مقدمه و طرح مسأله<br> بزهکاری پدیده ای اجتماعی و دارای بستر اجتماعی است هر چند که عوامل زیستی ، روانی، جغرافیایی، قومی، نژادی و ...

دانلود مقاله تاثیر رسانه بر بزهکاری کودک و نوجوانان

دانلود مقاله تاثیر رسانه بر بزهکاری کودک و نوجوانان

 • حقوق - فقه
 • ۳۲
 • <p>امروزه رسانه ها به عنوان یکی از ابزارهای اصلی انتقال و گسترش ارزشهای فرهنگی و اجتماعی ، در رفتار جوانان و نوجوانان و تغییر رفتار اجتماعی آنان دارای نقش مهمی است .</p> <p>عصری که در آن قرار داریم، عصر ارتباطات و عصر سلطه پدیده ...

دانلود تحقیق بررسی علل بزهکاری در کودکان و ، نوجوانان و جوانان

دانلود تحقیق بررسی علل بزهکاری در کودکان و ، نوجوانان و جوانان

 • روانپزشکی - روانشناسی - علوم تربیتی
 • ۲۰
 • <p>علل دزدی و بزهکاری در کودکان و نوجوانان را در زمینه های مختلفی می‌توان جویا شد.</p> <p>1-ضعف ایمان و تقوا</p> <p>2-عدم توجه اولیاء به رفتار فرزندان</p> <p> 3-تناقض در رفتار پدر و <a class="keyword ...

دانلود تحقیق خانواده و مسائل جوانان و نوجوانان

دانلود تحقیق خانواده و مسائل جوانان و نوجوانان

 • روانپزشکی - روانشناسی - علوم تربیتی
 • ۳۳
 • <p>مقدمه</p> <p>قال علی بن الحسین علیه السلام</p> <p>و اما حق ولدک فان تعلم انه منک و مضاف الیک فی عامل الدنیا بخیره و شره و انک مسئول عما ولیته به من حسن الادب و الدلاله علی ربه عزوجل و المعونه له علی طاعته فاعمل فی ...

PaperDoc.ir پیپرداک
Paperdocir@
27 23 800 0938

Follow Us On:

پرداخت نهایی
عنوان مقاله
محصول به سبد خرید اضافه شد.