دانلود مقاله و تحقیق word با فرمت doc قابل ویرایش
افزودن به علاقه مندی ها

به اشتراک گذاری:

دانلود مقاله رایگان سیاستمدارترین حیوان

دانلود مقاله رایگان
 • خلاصه
 • فهرست
 • خلاصه مقاله رایگان سیاستمدارترین حیوان

  سیاستمدارترین حیوان

  همه ما در کتابهای دبستانی داستان روباه و کلاغ و حقه بازی و فریبکاری او را خوانده ایم اگر چه این ماجرا جنبه ی داستان دارد ولی در طبیعت نیز در بین تمام حیوانات روباه به تنهایی لقب زیرک ترین و حقه بازترین و سیاستمدارترین حیوانات را به خود اختصاص داده است.در ادامه کمی به زندگی و ترفندهایی که این حیوان زیرک و باهوش در زندگی بکار می برد اشاره می شود:

  این قاعده طبیعت است که هر حیوانی مورد حمله شکارچی قرار می گیرد بگریزدو یا اینکه سعی در پنهان کردن خود نماید ولی روباه رویه ی مطمئن تری را در پیش می گیرد؛یعنی اینکه نه تنها فرار نمی کند بلکه در پنهان کردن خود عجله و شتابی بخرج نمیدهد چون سعی می کند بدون اینکه به فکر جان خویش باشد هرچه بیشتر وضع و حال شکارچی را در نظر می گیرد بدن صورت که با گریزهای نابهنگام دشمن ررا بدنبال خویش کشانده و آنقدر این وضع را ادامه می دهد تا عاقبت شکارچی از نفس بیفتد و خسته و درمانده بدنبال کار خویش برود.

  روباه در هر زایمان بین 4تا7 توله بدنیا می آورد که برخی اوقات تعداد آنها به12 توله نیز می رسد ..یک روز قبل از تولد توله ها ماده روباه تمام پشم های شکم خود را با دندان می کند تا بچه ها بتوانند به آسانی از پستان مادر شیر بخورند. نوزادان تا15روز چشمهایشان بسته است  پس از چشم باز کردن بچه ها دورهی تعلیماتی آنها در مدرسه مادر آغاز می گردد.

  روباه مادر در تربیت و پرورش فرزندان روش مخصوصوی دارد .بدین صورت که او در گوشه ای منشیند و ضمن اینکه فرزندان را مراقبت می کند بطور ناگهانی به آنها حمله کرده و با چنگ و دندان گلوی آنها را فشرده و آنها را گاز می گیرد از دیدگاه یک ناظر بی خبر این جز سنگدلی و بی مهر یمادر چیزی نیست اما در حقیقت روباه مادر بدین وسیله فرزندان را نازک نارنج یو ترسو بار نیاورده و از همان کودکی آنها را برای مقابله با مشکلات و سختی ها درنده ومهاجم تربیت می کند.

  عشقبازی روباه:

  فصل عشقبازی و جفتگیری در روباه در ماههای دی و بهمن فرا می رسد .روباه های نرو ماده از فاصله چندین کیلومتری وجود یکدیگر رابوسیله بوی متصاعد شده از غده ای که زیر دم آنها وجود دارد احساس نموده و تکاپو برای یافتن و جفت آغاز می شود.

  روباه ماده برای اینکه نسل آینده اش فرزندانی قوی بار بیایند بقصد انتخاب همسر مسافرت درازی را در اعماق جنگل آغاز می نماید از هر چند قدم یک روباه نر بدنبال او راه می افتد و بتدریج بر عده ی  آنها افزوده می شود.ضمن راهپیمایی رقبا با یکدیگر به زورآزمایی پرداخته و در پایان این مسافرت روباه ماده با قویترین نر ازدواج و جفتگیری می نماید. دوران آبستنی روباه در حدود دو ماه می باشد.

  لانه روباه دلیلی بر نبوغ و ذکاوت اوست،زمین را در حدود 2تا3متر می کند و سپس در این چاله  تونلهایی ایجاد می کند .لانه روباه از یک سالن مرکزی ،یک مخفی گاه و یک انبار آذوقه تشکیل شده است .این خانه با چنان حیله گری ساخته شده است که هنوز هم در بزرگترین دانشکده های نظامی جهان بهترین سنگر را لانه روباهی می نامند.روباه اقتصاددان زبردستی نیز می باشد بطوریکه از هر شکار روزانه اش مقداری را برای روز مبادا در انبارش ذخیره می کند.

  روباه حیله های  شگفت آوری را بکار می بندد مثلا گاهی در عوض آنکه برای خود لانه ای حفر کند مستاجر می شود اما به زور زیرکی!

  او خانه های حاضر و آماده خرگوش های بزرگ صحرایی را بوسیله شکارغصب و تصرف می کند.روباه لانه خرگوشی به نام فرجه را که دقیقا هم جثه ی روباه است دوست دارد اما چون زورش به او نمی رسد ناچار ترفند جالبی بکار می بندد .او هر روز سری به لانه خرگوش فرجه می زند و و آنجا کثافتکاری می کند فرچه که حیوانی بسیار تمیز و وسواسی می باشد هر چه می کند نمی تواند با بوی کثیف لانه اش مبارزه کند پس به ناچار آنجا را تر ک می کند و فردای آنروز جنابا روباه به لانه جدید اسباب کشی می کنند.

  روباه را می توان یکی از دشمنان سرسخت جوجه تیغی بشمار آورد در حقیقت در جنگل هیچ حیوانی نمی تواند حریف جوجه تیغی شود بجز روباه که ترفند جالبی را بکار می بندد.وقتی که جوجه تیغی حالت دفاعی به خود می گیرد و به شکل یک گلوله تیغی در می آید روباه چون نمی تواند به این حیوان دست بیاید لذا برروی آن کمی آب می ریزد و یا گاهی از ادرار خود نیز استفاه می کند جوجه تیغی به گمان بارش باران از لاک دفاعی خود خارج شده و در نتیجه شکار روباه می گردد.

  روباه علاقه مفرطی به شکار مرغابی وحشی دارد  راه شکار آن نیز بسیار جالب است هنگامی که روباه قصد شکار مرغابی می کند ابتدا نزدیک برکه یا مرداب محل استراحت مرغابی های می شود و بوته ای را از زمین کنده و به کنار آب برده و داخل آب می اندازد مرغابی ها بر اثر صدا وحشت کرده و و به هوا پرواز می کنند ولی پس از اینکه متوجه می شوند که تنها یک بوته در آب افتاده است و در آب حرکت می کند دوباره فرود می آیند روباه دوباره همین کار را انجام می دهخد تا اینکه مرغابی های مطمئن شوند که جز بوته چیزی روی آب شناور نیست و لی در مرحله بعد بوته بزرگتری را به دندان گرفته و وارد آب می شود و خود را زی بوته استتار می نماید هنگامی که به نزدیکی مرغابی های می رسد ناگهان به آنها حمله کرده و یک را شکار می کند.

  روباه در حسب فطرت خود در زندگی بیش از اندئازه محتاط است مثلا تا چندین بار دیواری را امتحان نکند از  آن نمی پرد.روباه ذاتا ماجراجو نیست اما انتقامجوست.

  روباه در حدود 15 سال عمر می کند و در هنگام مرگ نیز در تنهایی بدور از انظار با زندگی وداع می نماید.روباه هیچگاه اهلی نگشته و بنده و برده دیگران نمی گردد.

   

 • فهرست مقاله رایگان سیاستمدارترین حیوان

مقالات مرتبط

Cached 1396/05/18
دانلود مقاله تولیدات حیوانی

دانلود مقاله تولیدات حیوانی

 • شیمی - زیست شناسی
 • ۲۰
 • تولیدات حیوانات جذاب و خوشمزه اند -غذاهای حیوانی وعده غذای اصلی آمریکائیها را تشکیل می دهد آنها تامین می کنند از پروتئین کلی ، انرژی کلی ، ca ، و فسفرشان را و همچنین میزان قابل ملاحظه ای از مواد معدنی دیگر و ویتامین ها را از محصولات حیوانی - مثلاً ...

دانلود مقاله دنیای حیوانات

دانلود مقاله دنیای حیوانات

 • کشاورزی - دامپروری
 • ۱۰
 • اهمیت پرندگان <br> پرندگان گروه عظیمی از جانوران مهره‌دار را تشکیل می دهند ، به طور تقریب از 8700 گونه پرنده شناخته شده در جهان 491 گونه آن در ایران شناسایی شده اند ، که از این تعداد حدود 225 گونه در سرزمین ما زندگی و زاد و ولد می کنند . این ...

دانلود تحقیق رفتارشناسی حیوانات اهلی

دانلود تحقیق رفتارشناسی حیوانات اهلی

 • کشاورزی - دامپروری
 • ۳۱
 • در طول چندین هزار سال انسان شکارچی و مصرف کننده گوشت می‌باشد. انسان Homoerectus در 400 هزار سال قبل شکار و استفاده از آتش را برای پختن گوشت آغاز کرد. بر اساس یافته هایی در تانزانیا استراتژی شکار انسانهای اولیه بر اساس شناخت رفتار حیوان مورد مطالعه ...

دانلود تحقیق دستگاه گوارش حیوانات

دانلود تحقیق دستگاه گوارش حیوانات

 • دامپزشکی
 • ۹
 • دستگاه گوارش : <br> نشخوار Rumination : اگر گوساله در هفته اول زندگی به غذای جامد دسترسی پیدا کند نشخوار در سن 3-2 هفتگی آغاز می گردد. <br> شروع نشخوار 5/1-5/0 ساعت بعد از خوردن غذا آغاز می گردد. <br> تعداد و طول نشخوار بستگی به ...

دانلود تحقیق بیماری های مشترک بین انسان وحیوان

دانلود تحقیق بیماری های مشترک بین انسان وحیوان

 • دامپزشکی
 • ۱۲
 • محیط زندگی مشترک با حیوانات، بیماری های مشترکی را رقم می زند که از آن با عنوان بیماری های مشترک بین انسان و دام نام می برند. در این میان بیماری های نوپدیدی نیز وجود دارند که مداخله انسان ها در طبیعت، گاه به آن دامن می زند. محیط زندگی مشترک با ...

دانلود مقاله کمبود مس در بدن حیوانات

دانلود مقاله کمبود مس در بدن حیوانات

 • دامپزشکی
 • ۱۴
 • <p>عناصر معدنی</p> <p>عناصر معدنی  5-2 درصد وزن بدن جانوران را تشکیل می دهند که 75 درصد از این میزان در استخوانها متمرکز میباشد. اکثر عناصر معدنی طبیعت در بدن یافت شده اند و وجود آنها در غذا ضروری می باشد. تعداد 16 عنصر از ...

دانلود مقاله مواد اولیه پروتئین حیوانی در تغذیه طیور

دانلود مقاله مواد اولیه پروتئین حیوانی در تغذیه طیور

 • دامپزشکی
 • ۱۴
 • <p>مواد اولیه پروتئین حیوانی در تغذیه طیور</p> <p>پودر ماهی</p> <p>انواع مختلف پودر ماهی از قبیل پودر ماهیهای : ساردین ، شاه ماهی ،‌تون ، آنچوی و امثال آن با ترکیبات مختلف در بازار جهانی وجود دارد . مقدار پروتئین و اسید ...

دانلود مقاله رایگان ارتباط حیوانات

دانلود مقاله رایگان ارتباط حیوانات

 • کشاورزی - دامپروری
 • ۴
 • <p>ارتباط حیوانات</p> <p>ارتباط حیوانات عبارتست از هرگونه رفتار انجام شده از طرف یک حیوان که دارای تاثیر بر روی رفتار کنونی یا بعدی سایر حیوانات است. مطالعه رفتار حیوانات که zoosemiotics نامیده می شود، نقش بسیار مهمی در پیشرفت ...

PaperDoc.ir پیپرداک
Paperdocir@
27 23 800 0938

Follow Us On:

پرداخت نهایی
عنوان مقاله
محصول به سبد خرید اضافه شد.